poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Co zrobić, żeby mądrze zainwestować w instrument

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska


Wypadałoby kupić instrument, ale nie chcesz zapłacić za dużo nie mając pewności czy dziecko nie rzuci go w kąt za kilka tygodni? A może nie wiesz, czy wybrany model nie będzie zbyt toporny lub tandetny do nauki muzyki? Jak podjąć właściwą decyzję?

Na przykład gitara Często rodzice kupują w takiej sytuacji najtańszą gitarę. Wydaje się to działaniem racjonalnym, skoro zakładasz, że za miesiąc instrument będzie bezużyteczny. Zanim jednak wybierzesz najtańszą opcję:

Sprawdź brzmienie kilku gitar. Jeśli ani ty ani dziecko nie słyszycie różnicy w brzmieniu... ‘po co przepłacać’. Jeśli jednak taka różnica jest słyszalna przemyśl swój wybór. W początkowym okresie nauki dziecko będzie intensywnie kształcić słuch. Brzmienie musi być przyjemne dla ucha podczas codziennych ćwiczeń. Są osoby, które zniechęcają się do gry właśnie ze względu na barwę instrumentu.

Zwróć uwagę na jakość wykonania instrumentu. Te najtańsze trzeba dość szybko wymieniać na nowe. Albo inwestować w naprawy i wymianę części.

Trzymając się przykładu gitary. Wśród tanich instrumentów można znaleźć sporo dobrych egzemplarzy. Wiele jednak - właśnie ze względu na wykonanie - będzie sprawiać kłopot w użytkowaniu. Nie jest łatwo nastroić gitarę, która ma tandetne klucze. Źle wysuszone drewno będzie silnie reagować na zmiany temperatury i wilgotności. Metalowe progi wystające poza gryf po pierwszej zimie podziałają na skórę jak kocie pazurki.

Zastanów się co zrobisz jeśli dziecko zapału nie straci. Kiedy zaplanujesz zakup lepszego instrumentu? Jeśli możesz w niedalekiej przyszłości przeznaczyć budżet na lepszą gitarę, kupno tej taniej na początek może nie być złym pomysłem. Przyda się kiedy dziecko będzie chciało zabrać instrument na wycieczkę, czy muzykowanie przy ognisku.

Świadomie wybieraj akcesoria. Zdarza się, że inwestujemy w tani instrument, bo trzeba do niego dokupić sporo niezbędnych akcesoriów.

Jeśli dziecko nie będzie często wychodzić z gitarą nie jest konieczne kupienie od razu pokrowca, czy tunera do strojenia gitary. Jeśli nie masz bezpiecznego miejsca do przechowywania instrumentu przyda się statyw. Ale jeśli gitara będzie często noszona pokrowiec jest wskazany - w przypadku dzieci lepiej aby był przynajmniej lekko usztywniony pianką. Gitary są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. A jeśli nauczyciel nie postawi zdecydowanego weta warto też od razu kupić tuner. Gitara w pierwszych tygodniach i po zmianie strun często się rozstraja. Szczególnie jeśli często jest transportowana.

A w przypadku instrumentów klawiszowych? Keyboardy starzeją się dużo szybciej niż gitary. I jak to z elektroniką - nowe modele kuszą dodatkowymi funkcjami. Nowości nie zawsze mają sens. Wcale nierzadkie są przypadki modeli wiecznie popularnych i tych nietrafionych. Szczególnie na początku nauki z większości funkcji dziecko nie będzie korzystać. Może nawet nie odkryć, że dana opcja istnieje. A modele, które są lub mają być wkrótce zastąpione wyższymi wersjami zwykle można kupić w bardzo dobrej cenie. Jeśli spełniają podstawowe warunki warto poważnie się zastanowić nad już sprawdzonym klawiszem.

---

Więcej informacji o nauce gry na instrumencie, motywowaniu i wspieraniu dzieci w edukacji muzycznej znajdziesz na blogu http://www.blog.wszystkodogrania.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz