poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Jak kupić gitarę

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska


Chcesz kupić dziecku gitarę? Jedno z pierwszych pytań jakie usłyszysz w sklepie muzycznym to: ‘klasyczną, czy akustyczną?’ Ups… Normalną. Pozornie gitary te niczym się nie różnią. Doświadczony lub po prostu pomocny sprzedawca poprowadzi rozmowę tak aby wybór nie okazał się dla Ciebie trudny.

Jakie pytania powinieneś usłyszeć?

transDla kogo ma być gitara? Dla nastolatka, czy dziecka? W jakim wieku?Jeśli dziecko jest jeszcze w wieku przedszkolnym, czy wczesnoszkolnym może się okazać, że gryf gitary klasycznej będzie dla niej, czy niego zbyt szeroki. Za to gitara akustyczna z jej metalowymi strunami może wywoływać regularne łzy w pierwszych tygodniach nauki u osobników o wrażliwszych opuszkach.

Czy przyszły gitarzysta będzie uczęszczał do szkoły muzycznej, czy uczył się sam, lub na prywatnych lekcjach? Szkoły muzyczne najczęściej uczą gry na gitarze klasycznej. Prywatnie w zależności od preferencji ucznia lub nauczyciela. Jeśli chcesz grać na gitarze uderzając w struny i tworząc akompaniament do śpiewania, lubisz głośną i dźwięczną gitarę i marzysz w przyszłości o gitarze elektrycznej wybierz gitarę akustyczną.

Jeśli chcesz grać solówki, palcami biegając po strunach i progach i lubisz ciepłą, matową barwę – klasyczna gitara będzie lepszym wyborem.

Kto będzie uczył gry? Jeśli podasz nazwisko nauczyciela w lokalnym sklepie, prawdopodobnie sprzedawca będzie znał jego preferencje i dobierze Ci odpowiedni instrument. Bardzo dobrym pomysłem jest skonsultowanie się nauczycielem muzyki w sprawie zakupu instrumentu. Jeśli uda Ci się zaprosić nauczyciela na takie zakupy – super. Z dwóch powodów. Po pierwsze na rynku pojawiają się ciągle nowe instrumenty i przywiązany do jakiejś marki nauczyciel może nieświadomie ograniczyć Ci wybór. Po drugie instrument (a wiemy to od nauczycieli) najlepiej ‘przymierzyć’ do osoby, która ma na nim grać. Aby wybrać gitarę, trzeba z nią usiąść, złapać zgodnie z zasadami i uderzyć w struny. To trochę tak jak z butami, powinny być dopasowane, nie uwierać i nie skrzypieć niepotrzebnie. A jeszcze jeśli ich wygląd sprawia nam frajdę? Lepiej być nie może. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto spróbować namówić nauczyciela na wspólne zakupy razem z przyszłym uczniem. Błysk w oku dziecka, któremu dano wybór i któremu spodoba się konkretna gitara. Bezcenne.

Ile pieniędzy przeznaczyć na pierwszą gitarę? Ustalając budżet weź pod uwagę nie tylko sam instrument. W krótkim czasie po zakupie gitary potrzebne będą kolejne akcesoria. Tuner lub kamerton do nastrojenia instrumentu – dla młodego muzyka nie ma nic gorszego niż fałszywe tony. Statyw lub hak na ścianę – instrument powinien być przechowywany bezpiecznie. Jeśli gitara będzie często przenoszona z miejsca na miejsce niezbędny okaże się pokrowiec. W zależności od typu gitary – kostki i pasek. A to tylko podstawowe ‘gadżety’. Jeśli jesteś pasjonatem zakupów w sklepach internetowych akcesoria możesz śmiało kupować w sieci. Zakup gitary doradzałabym jednak w tradycyjnym sklepie. Jeśli podpowiesz sprzedawcy w jakim przedziale cenowym się poruszać na pewno pokaże kilka instrumentów do wyboru. Będą różnić się samym wykonaniem, brzmieniem, czasem kształtem. Dziecko może też odczuć różnicę w samym nacisku na struny – zależeć to będzie od wysokości progów i często rodzaju strun założonych w instrumencie. Chociaż prawdziwa zabawa zacznie się jeśli do porównania wybierzesz instrumenty z różnych półek cenowych.

Koniecznie rozmawiaj otwarcie ze sprzedawcą, czy właścicielem sklepu. Pomimo obiegowej opinii o ‘wciskaniu towaru, żeby się go pozbyć’ zwykle zależy im na tym, żeby Ci pomóc i żebyście razem z dzieckiem byli zadowoleni z instrumentu przez pierwsze lata nauki. Potem to już tak jak z samochodem… prawdziwą frajdę sprawia przesiadanie się na nowszy i lepszy model

---

Przeczytaj więcej o wspieraniu dzieci w nauce gry na instrumentach na www.blog.wszystkodogrania.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz