poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Jak znaleźć czas na ćwiczenie gry na instrumencie

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska


'Moja córka ma tyle lekcji do odrobienia. Nie znajduje czasu na ćwiczenie gry na gitarze. Próbuję ją skłonić do szybszej pracy, ale kończy się to zniechęceniem. Marudzi, patrzy na mnie krzywo - co robić?' Zacznę empatycznie. Jest nas więcej.

Przetestowałam z własnym dzieckiem różne możliwości i sposoby rodem z poczytnych podręczników zarządzania, szkoleń z produktywności osobistej, najnowszych metod nauczania i teorii sukcesu. Oto co się sprawdza.

Magiczny kwadrans Jeśli zdarzyło Ci się siedzieć godzinami nad jakimś zadaniem, praca nie szła, koncentracja nie należała do grupy wyrazów bliskoznacznych to wiesz, że w takich sytuacjach czas nie chce sprzyjać. Im dłużej to trwa tym mniejsza szansa na sprawne doprowadzenie zadania do końca. Jeśli taki scenariusz powtarza się w przypadku Twojego dziecka nie spodziewaj się, że wytrwałe ślęczenie nad zadaniem przyniesie rezultat inny niż do tej pory.

Czasem wystarczy zmienić nawyk i na przykład…. zrobić sobie przerwę po godzinie, czy – jak doradzają międzynarodowi specjaliści od produktywności osobistej – po pięćdziesięciu minutach. Najtrudniejsze w tym jest przełamanie się. Zaufaj. Namów dziecko do odłożenia pracy po tych magicznych pięćdziesięciu minutach na kwadrans. Zadbaj aby nie myślało w czasie przerwy o niedokończonych lekcjach. Jeśli choć przez tydzień uda Ci się pracować zgodnie z takim rytmem zauważysz, że produktywność córki wzrośnie, a praca domowa okaże się ciut łatwiejsza. Kwadrans spędzony z gitarą będzie i przyjemny i pożyteczny.

Małe kroki Słyszymy o wielu godzinach ćwiczeń wirtuozów fortepianu, czy skrzypiec. Przytłaczające prawda? Szkoła podstawowa, zajęcia w szkole muzycznej albo prywatne lekcje, często dodatkowe koła zainteresowań nie pozwolą na nawet dwie godziny przy instrumencie co drugi dzień. Nie martw się. Lepiej wyrobić w sobie nawyk krótszego ćwiczenia codziennie niż odkładania na potem, aż będzie więcej czasu. Zacznij od 15 minut z gitarą każdego dnia. Zobaczysz jak szybko granie wejdzie Twojemu dziecku w nawyk. I jak łatwo takie 15 minut wygospodarować. Na przykład przed wieczornym myciem. Stopniowo, kiedy stopień zaawansowania wymagać będzie dłuższych ćwiczeń, uda się znaleźć więcej czasu.

Co jest ważniejsze: polski, czy gitara? Im bardziej zgłębiam temat rozwoju człowieka, budowy układu nerwowego, psychologii osiągania sukcesu tym trudniej przychodzi mi jednoznacznie określić tego typu priorytety. Potraktuj grę na instrumencie jako coś ważnego dla rozwoju Twojego dziecka. Może nawet tak samo jak zadanie z arytmetyki, czy pisanie rozprawki. Czy wiesz ile połączeń nerwowych tworzy się między lewą a prawą półkulą mózgu podczas grania na gitarze? A wiesz, które z nich pomogą córce w odrobieniu matematyki? Coraz więcej neurologów potwierdza badaniami jak wielki wpływ na rozwój mózgu ma słuchanie muzyki i nauka gry na instrumencie od jak najwcześniejszych lat.

Jeśli nadal masz problem ze znalezieniem czasu Spróbuj zrobić listę wszystkich obowiązków, pasji, zajęć Twojego dziecka. A potem postaraj się zdecydować: Które punkty z listy są najważniejsze? Które są najpilniejsze? Które można odłożyć na później? Z których można zrezygnować (jeśli nie na zawsze, to na przykład na rok)? Na koniec z listy wykreśl 3 punkty. Zdecyduj, że przez najbliższe 3 miesiące ani Ty ani Twoje dziecko o tych obowiązkach nie będziecie myśleć. Zaobserwuj ile czasu uwolni się po takiej decyzji. To ćwiczenie stosuję sama, korzystają z niego też moi klienci. Zaręczam, że działa.

---

Więcej informacji o wspieraniu dziecka w nauce gry na instrumencie znajdziesz na stronie www.wszystkodogrania.wordpress.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz