poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Jak pomóc dziecku w nauce gry? 7 kroków, które pomogą optymalnie wykorzystać lekcje muzyki. Krok 5 - zadbaj o otoczenie do ćwiczenia.

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska


Nie każdy zostanie Zimmermanem czy Blechaczem. Ale każdy może osiągnąć sukces i pokazać światu to co w nim najlepsze. Musi tylko wiedzieć jak. Ciekawi Cię jaki wpływ na motywację do gry ma środowisko w jakim dziecko ćwiczy? Jakie warunki warto stworzyć aby ćwiczenie wprawek i etiud przyniosło najlepsze rezultaty?

Jak przygotować miejsce do gry? Dobra wiadomość jest taka, że to nie musi być osobne pomieszczenie z wyposażeniem jak w studiu nagrań. To co naprawdę ważne to sprzęty, które wykształcą prawidłowe nawyki i pomogą utrzymać prawidłową postawę podczas gry. Przyda się też otoczenie, które będzie sprzyjać koncentracji na grze i inspirować.

Pulpit do nut W przypadku pianina pulpitu nie trzeba kupować osobno. Z keyboardami bywa różnie. Warto upewnić się wcześniej, czy wybrany model ma pulpit na wyposażeniu. W przypadku innych instrumentów pulpit trzeba dokupić osobno. To może być cięższy, stabilny, pełny pulpit tzw. orkiestrowy. Albo lżejszy, składany. Wybierając odpowiedni model warto zadać sobie pytanie jak często dziecko będzie musiało nosić pulpit ze sobą, czy może stać w pokoju rozstawiony, czy też trzeba go będzie składać po skończonej grze, do jakiej wysokości powinien móc się rozkładać, czy wysokość trzeba będzie często regulować.

Oświetlenie Tak jak w przypadku odrabiania lekcji przy biurku trzeba zadbać o właściwe światło - w przypadku ćwiczenia gry konieczne jest odpowiednie oświetlenie nut. Zabytkowe pianina wyposażone są w specjalne świeczniki. Umieszczano w nich świece do oświetlania nut. Dziś wystarczy zwykła, właściwie umiejscowiona lampa. Specjalną przypinaną lampkę można dokupić w sklepach muzycznych - jej konstrukcja pozwala na wygodne przypięcie i właściwe oświetlenie nut na pulpicie.

Stołek Konieczny jeśli chcesz uchronić kręgosłup przed deformacjami. Do pianina powinien mieć regulowaną wysokość, do gitary można kupić profesjonalne krzesełko albo korzystać z mebli domowych posiłkując się w razie potrzeby podnóżkiem. W przypadku skrzypiec, fletu, czy saksofonu stołek nie będzie potrzebny.

Statyw Keyboard położony na biurku, czy łóżku też gra. Jednak prawidłową postawę dziecko utrzyma tylko przy ustawieniu instrumentu na odpowiednie wysokości - statyw warto mieć. Bardzo przydają się również stojaki, na które można odłożyć instrument po skończonym graniu, albo na chwilę podczas ćwiczeń. Chronimy wtedy instrument przed uszkodzeniem i ułatwiamy muzykowi jego codzienne czynności. Każdorazowe odkładanie gitary do pokrowca może znudzić każdego. Gitara odłożona na łóżko, czy pozostawiona na podłodze może nie przetrwać do następnej lekcji. A w statywach do gitary można na prawdę przebierać. Są czarne, kolorowe, z zabezpieczeniem przed wypadnięciem, haki do powieszenia na ścianie, albo wieszaki do powieszenia w szafie, cięższe stabilne i składane, wykonane z bardzo lekkich materiałów.

Metronom - zwany często taktomierzem. Szkoły muzyczne zalecają zwykle aby zaopatrzyć się w przyrząd tradycyjny. Podobny trochę do wahadła z odważnikiem do regulowania tempa. Taki metronom jest bardzo precyzyjny, a jego dźwięk jest przyjemniejszy niż dźwięk wydobywający się z elektronicznego urządzenia. Model nie jest aż tak istotny - ważne aby od początku uczyć się grać równo i w odpowiednim tempie. Niektóre pianina cyfrowe i keyboardy mają funkcję metronomu już wbudowaną.

Akcesoria do pielęgnacji instrumentu Nie są kluczowe... ale każdy młody muzyk woli przetrzeć instrument profesjonalnym firmowym środkiem. "Zwykły środek" w tym przypadku nie brzmi dumnie. Szmatki - jeśli tylko są specjalne - często pełnią funkcję swoistej celebry. Pavarotti miał nieodłączną białą chustkę do wycierania czoła, fleciście przyda się szmatka-talizman do przecierania i rozgrzewania fletu przed grą. Takie akcesoria to użyteczne i dające ogromną frajdę gadżety.

Lustro Jeśli powieszenie go na ścianie nie sprawi problemu na pewno pomoże ćwiczącemu muzykowi w kontrolowaniu właściwej postawy. Od czasu do czasu warto nagrać fragment codziennego ćwiczenia kamerą. Jeśli taki film pokażesz nauczycielowi pomoże on skorygować błędy w postawie. A takie uwagi są niezwykle cenne.

Inspirujące dodatki Pomogą stworzyć odpowiedni klimat, przydadzą się podczas spotkań z przyjaciółmi, wspomogą kształcenie słuchu i poczucie rytmu. Niektóre mogą zastąpić tradycyjne meble. Jeśli tylko budżet na to pozwoli pokój młodego muzyka warto wyposażyć w skrzynki perkusyjne, tzw. kachony - tradycyjne lub w kształcie krzeseł czy foteli. Wszelkiego rodzaju klawesy, marakasy, wszelkiego rodzaju shakery, dzwonki chromatyczne, kazoo, tamburyna przydadzą się do ćwiczenia rytmu i wspólnego muzykowania z rodziną, czy znajomymi. Notatki i wątpliwości podczas ćwiczeń można oczywiście zapisywać w zwykłym zeszycie.... albo w specjalnym muzycznym notatniku, specjalnym ołówkiem z muzycznym nadrukiem.

---

Więcej informacji o nauce gry na instrumencie, motywowaniu i wspieraniu dzieci w edukacji muzycznej znajdziesz na blogu http://www.blog.wszystkodogrania.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz